Vibrációs tréner mozgás és diéta helyett? Esetleg kiegészítésként? Többen kérdeztétek már – persze nem a törzsolvasóink közül -, hogy mi a véleményünk erről a népszerű eszközről.
Már csak azért is érdemes szót ejtenünk erről, mert egyes undormány celebek képesek ezt a vackot reklámozni, és ismertségüket felhasználva azt sulykolni követőikbe, hogy ezzel a cuccal „fogytak le”.
Hogyan „működik” ez a remek találmány?
Rá kell állni, és fontos, hogy ezt különböző pózokban tedd – állítja a gyártó. Majd jön a kissé nehézkes eseményleírás:
- sorozatos egyensúlyvesztés következik be
- aktivizálódik a központi idegrendszered
- az agyad “utasítást ad” az egyensúly fenntartásában részt vevő összes izomnak a korrigálásra
- az izomzat automatikusan ellentart
- a helyzetmegtartó reflexeid működésbe lépnek
- mindez pedig jelentős izommunkát eredményez
Mivel kecsegteti a laikusokat a forgalmazó?
Mert azt gyorsan szögezzük le, hogy a vibrációs tréner természetesen nem sportolók, és megfelelő ismeretekkel rendelkező, életvitelszerűen edző és táplálkozó személyeknek készült. A célcsoport – mint annyi más fogyasztószer, eszköz, varázsige esetében – itt is a tudatlanok széles rétege.
A vibrációs trénerrel állítólag hatékonyan (aha :D) meg tudod dolgoztatni az izomzatodat, ráadásul úgy, hogy alig izzadsz meg. Itt azért lehetett volna óvatosabb a gyártó, mert sok buta embert pont azzal lehet bepalizni, hogy az izzadás fogyaszt. De sebaj, lesz még itt okosság.
Ezt „tudja” a vibrációs tréner
A „fogyasztó” és „izmot erősítő” hatás mellett egészségügyi előnyeit is emlegetik. Helyszűke miatt ezekre nem térnénk ki, már csak azért sem, mert a legtöbb helyen nem ezek a hangsúlyos részek, hanem bizony az állítólagos „fogyasztó” hatás.
Hivatkoznak arra is hogy a vibrációs tréning hatásait az 1960-as évekbeli Szovjetunióban támasztották alá az űrhajósokon végzett orvosi vizsgálatokkal. Na, és a termék reklámját fogyasztók nyilván ebből a rétegből kerülnek ki javarészt, ugye? Még véletlenül sem a túlsúlyos, középkorú és mozogni lusta háziasszonyok kajálják be legnagyobb eséllyel.
„Erősödnek az izmaid”
Bizonyára jelentős izomerősítő hatással bírnak ezek az apró egyensúlyvesztések, és az ezeket korrigáló mozdulatok. Kukába a súlyzókkal!
Hivatkoznak arra, hogy holland olimpiai korcsolyaaranyat eredményezett a tréner használata. Még az is lehet, hogy tényleg bevetették kiegészítésképpen, de hogy ez lett volna a siker kulcsa, az több mint valószínűtlen.
A legnagyobb gond itt a progresszivitás hiánya. Hogy növeled a terhelést, ha „erősödsz”? Meg aztán valahogy mégsem a sportolók magasztalják ezt a terméket, hanem olyan személyek, akik nagyjából semmihez sem értenek, de széles közönséget meg tudnak szólítani.
„Csökken a testsúlyod”
Ezt az állítást arra alapozzák, hogy ha némi pluszkalóriát elégetsz az eszközzel, és nem eszel többet, mint eddig, akkor fogyni fogsz. Naná, ez így működik hasraütésszerűen. Tegyük fel, a napi kalóriatöbbleted +500 volt, de a vibrációs trénerrel már csak 470 lesz. Tényleg óriási eredmény!
Egyensúlyvesztés-korrigálással a világon senki nem fogyott még le, ezt nyugodtan elhiheted. A szervezet nem hülye, hogy ennyi „mozgás” hatására zsírt kezdjen égetni. Az anyagcserét fokozó hatás meg több mint vicc! A legtöbben vért pisilnek, hogy heti 4 súlyzós és 3 aerob edzéssel sikerüljön valamelyest felpörgetniük az anyagcseréjüket, de biztos ők a hülyék, és vibrációs trénert kellene használniuk.
Összegzés
Értjük a zárójeles üzenetet, hogy ez „nem helyettesíti sportot”, de a hangsúlyosabb részek mind arra hegyeződnek ki, hogy dehogynem! Vedd meg, és nem kell küzdened, izzadnod, szenvedned. Mert ugye a célcsoport eleve úgy gondol a mozgásra, mintha az egy rossz dolog, nyűg lenne számára. Na, ők meg is érdemlik, hogy átverjék őket – te legyél náluk okosabb, és ne vedd meg ez az eszközt!
Jó, de akkor mit csináljak, úgy mégis, ha fogyni akarok?
Kezdd el apró lépésenként az életmódváltást, és szeresd meg a sportot. Tűzz ki kisebb, de határozott célokat, és mindig próbáld hétről hétre túlszárnyalnod magad. Az egésznek ez a lényege: folyamatosan törekedni arra, hogy jobb és jobb legyél. Most komolyan, egy vibrációs trénerrel akarsz bohóckodni, amikor annyiféle sport létezik már.
Optimális esetben persze így nézne ki egy fenntartható program: heti 3-4 súlyzós és 3-4 aerob edzés, vagy kardió. Ha izomtömeget szeretnél növelni, a megfelelő étrend mellett érdemes visszább nyesni a nem súlyzós edzésekből. Ha zsírt akarsz veszíteni, a diétás étrend összeállítása legyen az első, majd úgy alakítsd az edzésprogramodat, hogy a lehető legtöbb izmot tudd megőrizni a zsírvesztés maximalizálása mellett.
Ha segítségre van szükséged, írj, és meglátjuk, mit tehetünk!