Olvasónk egy speciális, de egyre gyakoribb betegséggel küzd, ami rendesen megnehezítheti az izomnövelést.
A kérdésem az volna, mennyire esélyes irritáblis bélszindrómával (IBS, IBD) hatékonyan testépítést folytatni?Az IBS egy igen rejtélyes, és sajnálatos módon egyre gyakoribb betegség. A lényege, hogy a vastagbél izomzata ismeretlen okból túlműködik, és ez hirtelen és váratlan hasmenéses rohamokban nyilvánul meg. Az enyhe esetek csak alkalomadtán járnak hasmenéssel, a súlyosabb esetekben viszont gyakorlatilag semmilyen táplálék nem marad meg az emberben: a hasmenés folyamatos, súlyos, és elképesztő mértékű súlyvesztéssel jár.
Hogy a dolog még rosszabb legyen, az IBS nem szervi elváltozással járó betegség, azaz nincsen se gyógyszeres, se más terápiája (az egyetlen tökéletes gyógymód a colostómia, de ezt csak akkor hajtják végre, ha az IBS életet veszélyeztet, és kicsit túlzásnak is érzem…mintha valaki atombombával rabolna bankot). A dolgok mai állása szerint nem lehetséges az IBS gyógyítása, kezelgetni lehet éppen – mondjuk loperamiddal – de erősen kérdéses, mennyire hatékony ez a módszer.
Az IBS iszonyú iramban terjed, 2050-re gyakorlatilag népbetegséggé is válhat (egy orvosi folyóirat szerint 2050-re a lakosság 30%-a szenvedhet IBS-ben), és ez egy olyan sportágra nézve, mint a testépítés, megsemmisítő erejű lehet. Nem lehet úgy izmokat növelni, ha a megevett táplálék 90%-a emésztetlenül átrohan az emberen, és a szerencsétlen az élete egyharmadát a fajanszon kuporogva éli le. Mivel nem tudni, mi okozza az IBS-t, megelőzni sem lehet, éppen ezért úgy vélem, hasznos lehet egy olyan jellegű cikk, ami a bélműködési zavarban szenvedő, de erős, egészséges testet akaró emberekhez szól.
Ami a dolog egészségügyi részét illeti, muszáj lesz egy olyan gasztroenterológust találnod, aki képben van a testépítő táplálkozással kapcsolatban, és a speciális étrendedet ehhez állítjátok be.
Sportolói szemszögből ugye az lenne a lényeg, hogy ha hasmenésed van, minél kevesebb súlyvesztéssel úszd meg a nehéz időszakot.
A hasmenés drasztikus víz- és ásványi anyag veszteséggel jár, ezeket muszáj lesz emelt dózisban bevinned. Nyilván nem tudod pontosan kiszámolni, hogy mennyivel kell többet innod, így azt javasoljuk, emeld ilyenkor meg a duplájára a napi folyadékbeviteledet. Egy erős multivitamin-ásványi anyag kiegészítő is létfontosságú lesz.
A makrotápanyagok (fehérje, szénhidrát, zsír) „bent tartása” is legalább ennyire fontos lenne, hiszen az izomnövekedés elképzelhetetlen megfelelő mennyiségű fehérje és szénhidrát/zsír bevitele nélkül. Ezt viszont képtelenség duplázni, így szigorúan maradni kell az előírt étrend mellett.
Aki még csak sejti, hogy irritábilis bél szindrómája van, vagy az orvos nem írt elő neki speciális étrendet, az alapelvek nagyjából ezek:
- Kerüld a magas telített zsír tartalmú élelmiszereket (zsíros húsok, felvágottak, ömlesztett sajtok, zsíros tej- és tejtermékek stb.).
- Tiltólistán van az alkohol és a koffeintartalmú italok.
- Ne fogyassz magas zsír- és cukor tartalmú finomított pékárukat.
- Zöldségek és gyümölcsök közül kerülendő a száraz hüvelyesek (bab, lencse, sárgaborsó)., káposztafélék, olajos magvak (dió, mogyoró, mandula), banán.
Amit egy IBS-beteg fogyaszthat:
- Sovány húsok, halfélék.
- Probiotikus, alacsony zsírtartalmú tejtermékek (zsírszegény joghurt, kefir), tojás.
- Teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszerek, zabpehely, zabkorpa, búzacsíra
- A fent említett zöldségeken és gyümölcsökön kívül az összes többi: burgonya, sárgarépa, brokkoli, paprika, paradicsom, uborka, fejes saláta, tök, patisszon, cukkíni, padlizsán, cékla, gomba, retek, zöldborsó, zöldbab, zeller, alma, körte, birsalma, őszibarack, narancs, grapefruit, meggy, kajszibarack, ananász, mandarin, málna, eper, ribizli, kivi, szőlő.
Ezek persze csak irányelvek, azt, hogy a te esetedben mely ételek okoznak panaszt és melyek nem, sajnos csak tapasztalati úton tudod kideríteni.