A stressz az egyik legalattomosabb dolog azok közül, amelyek – ahogyan az élet bármely területén – a sportban ellenünk dolgoznak, és rontják a teljesítményünket. A testépítésben és erőemelésben is óriási hátrányt jelenthet, ha nem tudunk mit kezdeni egy tartós stresszhelyzettel.
De mi is az a stressz?
Az orvosi megfogalmazás szerint a stressz különböző ingerek hatására az emberi szervezetben bekövetkező válaszreakció.
Két fajtája van:
pozitív stressz: serkentőleg hat, segít a vészhelyzet elhárításában és ezt követően rövid időn belül visszatér a szervezet a normális szintre.
negatív stressz: lelki folyamatokon alapszik, és általában egy élethelyzetet idéz elő. Ezek a hatások különböző testi és érzelmi tünetek kialakulásához vezetnek, úgymint kézremegés, verejtékezés.
A stressz szervezetünk egészére hatással lehet, és bármelyik szervünket, szervrendszerünket megbetegítheti. No de ami a súlyzós edzést végzők számára az egyik legrosszabb következménye:
az adrenalin és noradrenalin mellett növeli a kortizol szintjét is.
A kortizol egy olyan szteroid hormon, mely a mellékvese kérgében képződik. Stresszhelyzetben az emelkedett kortizolszint hatására cukor és zsír szabadul fel a szervezet raktáraiból, energiát biztosítva az agy és az izomzat fokozott munkájához. A tartósan magas kortizolszint viszont izomvesztéshez, hasi elhízáshoz és inzulinrezisztenciához vezet.
Az edzés maga is egy stresszhatás, hiszen terhelést kap a vázizomzat, a keringési és egyéb szervrendszerünk, így a kortizol szintje is átmenetileg megemelkedik. Izomzatunk a súlyzós edzés hatására, a kortizol közreműködésével valamelyest leépül, de ezt megfelelő táplálkozással és regenerációval ellensúlyozzuk. Erről szól a fejlődés. Fentiek alapján az edzést felfoghatjuk egyfajta pozitív stresszként is, hiszen stimulálnunk kell izomzatunkat ahhoz, hogy megértse: nagyobbnak, erősebbnek kell lennie, mert a terhelés is növekszik.
Baj akkor van, ha a kortizol szintje tartósan magas, és folyamatosan leépülési ingert kapnak izmaink. A magas kortizolszint egyik fő előidézője a tartós stressz, ennek pedig többnyire a megoldatlan problémák biztosítanak táptalajt.
Hogyan akadályozza a stressz, hogy előrébb juss az edzésben?
Több fronton támad ez a kis rohadék. Négy területre lehet osztani a stressznek a sportolók teljesítményére gyakorolt negatív hatásait.
Hátráltatja a regenerálódást
Minden kisiskolás tudja már, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés nélkül nincs optimális fejlődés. A stressz hatására megemelkedett kortizolszint befolyásolhatja az izomzat helyreállítási képességét. Ez azt jelenti, hogy egyrészt megnő a sérülések veszélye, másrészt maga az edzés utáni regeneráció is tovább tart a szokásosnál. Magyarul túledzés tüneteit tapasztalhatjuk, ez pedig egyenes út a stagnálás, rosszabb esetben a visszaesés felé.
Csökkenti a tesztoszteronszintet
A tesztoszteron létfontosságú szerepet játszik a testsúly szabályozásában és az izomtömeg növelésében. Szükségtelen részleteznünk, hogy az optimális tesztoszteronszint a fejlődés alfája és omegája. Ha a kelleténél alacsonyabb szintre zuhan e hormon szintje, az az izomzat csökkenéséhez és a testzsír növekedéséhez vezet. A Psychiatry Investigation című folyóiratban közzétett tanulmány is azt igazolja, hogy az alacsonyabb stresszszint a férfiak tesztoszteronszintjének növekedéséhez vezethet, és fordítva.
Összezavarja az anyagcserét
Optimális szintű anyagcsere hiányában szintén búcsút vehetünk a fejlődéstől. Na, és mit eredményez a stressz? Hát persze, hogy lassítja az anyagcserénket. A szervezetünknek ugyanis „harci” üzemmódban energiaraktárakat kell felszabadítania, és bizonytalannak érzi, hogy ezeket mikor tudja visszatölteni.
Hazavágja az étrendet
Stresszes időszakban megszaporodhatnak az étrendi kilengések. Természetesen heti 1-2 csaló étkezés, esetleg csaló nap még diéta alatt sem oszt, de a helyzet stressz hatása alatt könnyen visszájára fordulhat. Kevésbé tudunk ellenállni a „finom” falatoknak, ezek pedig mint tudjuk, többnyire nem tisztán fehérjét tartalmazó ételek, hanem zsír- és cukorbombák. Gondolj bele, mekkora szívás, ha több hónapnyi precíz diétába rondít bele egy ilyen időszak. Gyakorlatilag kezdheted utána elölről.
Tegyél a stressz ellen!
Stresszkezelő technikákkal már régóta tele a padlás, de hogy kinek melyik módszer válik be, az erősen egyénfüggő. Legjobb talán a relaxáció, amit kombinálhatsz azzal, hogy a lehető legtöbb időt töltöd olyan emberek társaságában, akik számára vagy annyira fontos, hogy – ha segíteni nem is tudnak – meghallgatják a problémáidat.
Ha viszont úgy érzed, hogy önerőből nem tudsz kilábalni szorult helyzetedből, bátran kérd szakember segítését. Addig pedig gondolkozz ez azon, hogy érdemes-e olyan dolog miatt stresszelned, amire nincs ráhatásod. Ha mégis van, akkor tegyél meg mindent ellene.