Számtalan olyan gyakorlat létezik, amelyek bár az edzőtermek látogatói körében nagy népszerűségnek örvendenek, legjobb, ha kerülöd őket, mert akut és krónikus sérüléseket is összeszedhetsz velük.
Ne feledd, a doppingszerek nélküli testépítés és erőemelés elsődleges célja az egészségmegőrzés és persze testünk határainak kitolása, feszegetése – egy ésszerű határig. Ha ezt átléped, szerencsétlen esetben hosszú kihagyással kell számolnod.
Aranyszabály: ha valamelyik gyakorlat közben fájdalmat érzel, hallgass a testedre, és ne csináld!
A sérülésveszélyes gyakorlatoknak két típusát különböztetjük meg. Az egyik csoportba azok tartoznak, amelyek az előírt módon végezve is sérülésveszélyesek, a másik csoport pedig azok a gyakorlatok, amelyeket helyesen is végrehajthatunk, ám sokan elrontják őket.
Nézzük előbb az első típust, ezeket tehát semmi szín alatt ne végezd!
Lehúzás csigán nyak mögül
Ez egy tökéletesen természetellenes pozíció a kar és a váll részéről egyaránt. Sokan nyírták már így ki a váll rotátorköpenyeit, de nagyon nem tesz jót a hátnak és a könyöknek sem ez a kicsavart testhelyzet.
Helyette: mindig a tested elé húzd a fogantyút, így sokkal biztonságosabb a gyakorlat!
Nyak mögül nyomás
Ez egyébként egy baromi jó gyakorlat lenne a vállizmok fejlesztéséhez, de az előzőhöz hasonlóan itt is a kicsavart testhelyzet az, ami veszélybe sodorja a mozdulatban rész vevő ízületeket. Vállsérülés szinte garantált, ha elég nagy súllyal dolgozol, és a könyökök ezt a gyakorlatot is utálják. Ne feledd, a váll, ha egyszer lesérül, igen lassan szokott gyógyulni. Ne kockáztass!
Helyette: nyomj mindig elöl, nyakból!
Guggolás fej fölött tartott rúddal
Súlyemelők és az ún. crossfitesek alkalmazzák időnként ezt a gyakorlatot, ha már nem tudnak mit kezdeni fölös energiáikkal. A fej fölötti rudas guggolás iszonyú koncentrációt igényel, mert az egész tested dolgozik, ha pedig valamelyik pontod elfárad, nagy baj történhet. Tényleg, miért nem jó a klasszikus guggolás? Unalmas? Vagy félnek egyesek a használt súly növelésétől vagy a pihenőidő rövidítésétől?
Helyette: guggolás, ne légy balfasz, fokozd az intenzitást!
Guggolás Smith gépen
A kötött pályán mozgó rúdon alapuló Smith gép arra hivatott, hogy némi könnyítést vigyen a nehéz súlyok alatt rogyadozó testépítők, erőemelők életébe. Ha kipróbálod, milyen a guggolás ezen a gépen, rögtön érezni fogod, hogy a térded természetellenes testhelyzetbe kerül, és jóval durvább terhelést kap, mint a „sima” guggolás során. Hagyd a fenébe!
Helyette: csinálj lábtolást vagy kitörést.
Kipping (billentős) húzódzkodás
Ez is a crossfitesek egyik kedvenc gyakorlata. Állítólag javítja az ízületek mozgékonyságát, és hasznát vehetjük olyan, ma már nem hétköznapi mozdulatok során, mint a sziklamászás. Na de te nem vagy sziklamászó, és ha nem vagy ebben gyakorlott, a lendülettel végzett gyakorlat könnyedén sérüléshez vezethet.
Helyette: sima húzódzkodás.
Nyomás vállgépen
A legtöbb ilyen gép kötött pályán mozog, a váll meg ugye elég kényes terület, és nem mindenki tud ilyen korlátok között optimális testhelyzetet felvenni.
Helyette: nyomás ülve rúddal, vagy egykezesekkel.
Gyakorlatok, amelyeket gyakran elrontunk
Ezek a gyakorlatok önmagukban nem lennének sérülésveszélyesek, de ilyen-olyan indokból (leginkább a mohóság és az egófényezés szokott bejátszani) sokszor helytelenül végezzük.
Guggolás
A derék és a térd sérül meg leggyakrabban, főleg akkor, ha a nem optimális (túl nagy) súlyt választunk, és/vagy részleges ismétléseket végzünk. A félguggolásnál a mozdulat legalsó pontján rettenetes terhelést kap a térdünk, ez pedig komoly veszélyt jelenthet.
A hát homorítása szintén kockázatos, amellett, hogy a gyakorlat hatékonyságát is rontja, a törzs izmaira extrém terhelést róhat.
Fekvenyomás
Nem mindenki születik olyan ízületekkel, hogy tolerálja a fekvenyomás szintén kissé természetellenes metódusát.
Sérülésveszély itt is akkor keletkezik, ha az illető nagyobb súlyt használ, mint amennyit biztonságosan tudna mozgatni, és túlságosan igénybe veszi a gyakorlatban részt vevő ízületeket.
A mellkason való pattintás veszélyeit talán nem is kell ecsetelnünk, nézni is fájdalmas az ilyesmit.
Fekvenyomás közben gyakori hiba, a könyökök túlzott széttárása. Egy 10-30 fokos pozíció a padlóhoz képest még oké, de ennél nagyobb könyökterpesz már sérülésveszélyes.
Szintén sokszor előfordul a csukló hátrahajlítása. Optimális esetben a csukló egy vonalban van a rúddal, ha nem így csinálod, sérülést kockáztatsz.
Szólni kell a fekvenyomó mozdulat felső holtponton való kiakasztásáról. Soha ne csinálj ilyet, mert e ponton az izmokról az ízületekre helyeződik a terhelés!
Felhúzás
Nagyon gyakran elrontott gyakorlat, komoly sérülések melegágya lehet.
Felhúzás közben a leggyakoribb hiba, ha a hátunkat nem tartuk egyenesen. Főleg az alsóhátat görbítik be sokan, ahelyett, hogy rendesen pucsítanának. Nézz meg egy jó pornófilmet, és lesd el a lányoktól (vagy ízlés szerint fiúktó), hogyan kell csinálni. A görbe alsóhát nagyon veszélyes a derékízületekre.
Ugyancsak veszélyes az egyik leggyakoribb felhúzóhiba, a pattintás. Ne csináld így, várj ki egy ütemet, mikor lerakod a súlyt, és csak utána emeld. Nehezebb? Nem baj, hatásosabb is lesz, meglátod!
Jó reggelt gyakorlat
Magyarul: hajlongás súllyal a nyakadban. Ez a gyakorlat igen hasznos lehet a gerincmerevítő izmok és járulékosan a combhajlító, farizom, valamint a felületes hátizmok fejlesztésében, de nagyon könnyű elrontani.
A gyakorlat helyes végrehajtásáról itt írtunk bővebben. Gyakori hibák: túl nagy súly használata, a fej nem előre néz, valamint a derék nem egyenes.
Helyette: felhomorítás (törzsemelés), de ha rendszeresen végzel felhúzást, húzódzkodást és vállvonogatást, nem biztos, hogy szükséged lesz a jó reggelt gyakorlatra.
Egyéb gyakorlatok, melyek során típushibákat véthetünk
Bicepsz állva rúddal: derékból lendítés, könyökök túlzott előremozdítása
Tricepsz csigán: túl távol állunk a géptől
Lábtolás: túl nagy súly, a mozgástartomány lerövidítése
Hasgépek: sok esetben irracionális terhelést kap tőlük a derék
És a sort még persze folytathatnánk. Szinte bármelyik gyakorlat sérülést okozhat, ha helytelenül és túl nagy súllyal végezzük. Törekedj arra, hogy ne így történjen, sokkal jobb 10 százalékkal kevesebb súlyt használni, mint a kórházban célozgatni az ágytálba.