Ha nem állsz túl fényesen anyagilag, elfelejtheted a diétát. A diétás étrend összetevőire kevés alternatíva van, a csirkemellet nem nagyon lehet kikerülni. Jelenleg kb. 1600 forintba kerül kilója, persze igen jelentős eltérések vannak, attól függően, hogy hol vásárolsz. Ha csóró vagy, érdemesebb inkább tovább építeni az izomtömegedet, és majd egy alkalmasabb pillanatban (jobb anyagi helyzetben) nekikezdeni a diétának.
Olcsóbb fehérjeforrások
Kétféle tömegnövelés létezik. Vagy megeszel mindent, ami csak utadba kerül, és csak a fehérje mennyiségére figyelsz, vagy relatíve tisztán étkezel, és lemondasz a gyors testsúly és erőnövekedésről, viszont diétában kevesebb zsírtól kell majd megszabadulnod.
Aki az előbbi megoldást választja, egy fokkal könnyebb helyzetben van, mert a csirkemellet olcsóbb, zsírosabb húsokkal helyettesítheti. A csirkemellnél jóval olcsóbb a comb és az egész csirke, a viszonylag tisztán étkezők számára megoldást jelenthet az ún. csirkemell nyesedék, mely valamelyest nagyobb zsírtartalmú a mellnél, de tömegeléskor megteszi.
Ha van lehetőséged házi tojás beszerzésére, érdemes kiszámolnod, hogy megéri-e néhány hús alapú étkezést ezzel helyettesíteni. Egy tojás 5 gramm fehérjét tartalmaz, 100 gramm hús pedig 20-at, ami 4 tojásnak felel meg. A tojás ára üzletekben 30-40 forint is lehet, de ha olcsóbban hozzá tudsz jutni, mondjuk 20 Ft/darab áron, már jobban jársz, ha nem tudsz 800 forintnál olcsóbb húst venni a környéken.
Ha nem gond, hogy felugrik egy kis zsír, mehet a sertéshús is, ár/érték arányban azért a soványabb fajták a jobbak.
1-2 étkezést megoldhatsz túróval is, ha csak az ár számít, vegyél félzsírosat, melynek a fehérjetartalma majdnem ugyanannyi, mint a soványé.
Szénhidrát
Étrendünk szénhidrátforrásai kevesebb anyagi ráfordítást igényelnek, de pár forintot ezeken is tudunk spórolni. A jázmin, basmati vagy akár barna rizs helyett nyugodtan vehetsz fehéret.
Ha olcsóbban tudsz babhoz vagy lencséhez jutni, használd ki, és oldd meg velük napi szénhidrátbeviteledet. Zabpehely vásárlás esetén is mindig válaszd a nagy kiszerelést. Fél kilót már 200 forintért is kaphatsz.
Táplálékkiegészítők
Jobban jársz anyagilag, ha tejsavófehérje izolátum helyett koncentrátumot fogyasztasz, de még kevesebb pénzből kijön, ha valamilyen kevert fehérjét vásárolsz. Legolcsóbbak a szója+tejsavó alapú fehérjék.
A vitamin- és ásványi anyag beviteledet csak a legvégső esetben csökkentsd le, de a napi C-vitamin mennyiségedet igyekezz legalább 1000 mg-on tartani.
Szabadulj meg inkább az edzés előtti teljesítményfokozóktól, bedurrantóktól, esetleg a kreatintól, glutamintól. Ami mindenképpen maradjon: egy fehérjeturmix edzés utánra, mellé valami egyszerű szénhidrát, és legalább napi 1000 mg C-vitamin.
Folyadék
Sokan ódzkodnak a csapvíztől, mondván rossz az íze, túl lágy, túl kemény, és így tovább. A testépítés és az erőemelés elsősorban férfiak sportja, ezért nincs helye a kényeskedésnek: igyál csapvizet, ne költs feleslegesen ásványvízre!
Alapvető élelmiszerek? Szemétdombra velük!
Tényleg drága a tiszta étrend?
Melyik a legolcsóbb/legjobb fehérjeforrásunk?
Tömegnövelés és szálkásítás egyszerre?