Indíthatunk mi hadjáratot bármelyik csodadiéta, idióta fogyókúrás módszer, vagy testsúlycsökkentő ráolvasás ellen, ha mindig akad egy Mancika, aki megmagyarázza, hogy neki (szomszédasszonynak, ángyomnak) bevált, és leadott vele x kilogrammot. Az x értéke általában nem túl magas, szinte mindig 10 kiló alatt mozog
Akkor tehát mi vagyunk a hülyék, és ezentúl Mancika írja majd a cikkeket?
Szó sincs erről. Vegyük példaképp a hülye diéták legnépszerűbbikét, a 90 napos ostobaságot. Elmagyarázta valaha valaki a laikusok számára, hogy ez mitől „működik”? Mi a tudományos alapja a különböző makrotápanyagok szétválasztásának? Ne felejtsük el megemlíteni, hogy a diéta kitalálói még azzal sincsenek tisztában, hogy az egyes élelmiszerek mit tartalmaznak.
A tapasztalat sajnos azt mutatja, hogy ezekre a válaszokra egyszerűen nincs igény. Lehet, hogy durva a megfogalmazás, de az emberek többsége felszínes nulla. Nem tanították meg arra, hogy a dolgok mélyére nézzen, megértsen összefüggéseket, és racionális érvek hatására döntsön. Ebből persze remekül megél a reklámipar, és persze nem csak a fogyni vágyókat hülyítik azzal, hogy érzelmekre próbálnak hatni. Tetten érhető ez a magatartás mindenhol.
Valami aprócska bizonyíték azért csak kell, nem?
Igen, kell. Elő is lehet húzni rögtön a testsúlycsökkenés kártyát: „Ma ráálltam a mérlegre, és két kilóval kevesebbet mutatott, mint 3 napja, juhééé!”
Mindaddig, amíg sem az iskola, sem az otthoni környezet nem partner abban, hogy a fiatalabb generáció megfelelően tájékozódni tudjon az egészséges életmódról, annak lesz igaza, aki hangosabb. Magyarországon ez amúgy is bevált recept.
A normális étrendet, az egyszerű, de hatásos zsírégető módszereket lehetetlenség eladni – még akkor is, ha igazából nem kerülnek semmibe. A hangzatos marketingszövegek ellen semmi esélye annak, aki azt találja mondani az egyszeri embernek, hogy számold ki a napi tápanyagszükségletedet, és urambocsá, még változtass is ezen időnként, ahogy a testtömeged és testösszetételed alakul. Na erre neki nincs ideje, inkább megvesz valami tablettát, vagy fogyókúrás bajuszkötőt, és várja a csodát.
Na de a Saci leadott 8 kilót…
Igen, 8 kiló izomzatot. A buta diéták egytől egyig a minőségi éhezés stádiumába juttatják a szerencsétleneket. Brutálisan kevés tápanyag, ennek többsége is általában egyszerű szénhidrát – ugye megvan a női magazinok által oly kedvelt „pirítós, vékonyan megkenve vajjal”, vagy a „2 szelet banán, mert a gyümölcs egészséges” típusú „komplex” étkezés?
Hát ettől aztán valóban fogysz egy darabig, és teljes az örömöd. De a laikusnak senki nem tanította meg, hogy ha heti egy kilogrammnál többet fogy, akkor túl kevés a tápanyag (a minőségről nem is beszélve), ha pedig fél kilónál kevesebbet, akkor az energiabevitelt csökkenteni kell. A szervezet pedig éhezés esetén mindig a számára „haszontalanabb” izomszövethez nyúl. Ezzel csak azt éri el marhája, hogy még rosszabb lesz az izom/zsír aránya, és még nehezebben fog majd zsírt égetni egy esetleges következő és rendkívül okos idénydiéta során.
De hát a dietetikus is ezt mondta…
Nagyon kevés olyan táplálkozási szakértő van, aki legalább nagyvonalakban átlátja ezt a témakört. A személyi edzőkhöz hasonlóan a megélhetési dietetikusoknak sem érdeke, hogy bonyolultabb összefüggésekre hívja fel a kliensei figyelmét. Jobban keres azzal, ha azt mondja nekik, amit hallani akarnak.
Amíg ott tartunk, hogy egy szakember is csak a testsúly változását figyeli, és ha esetleg csökken, még jól vállon is veregeti a pácienst, nem sok esély van arra, hogy belátható időn belül fény kezd el pislákolni a fejekben.
Cikkek, melyek segítségével megtalálod a helyes utat:
Hizlaló ételek – Tényleg ilyen egyszerű kérdés ez?
Étrend lassú szénhidrátokkal – fogyni vágyók részére