A K-vitamin a zsírban oldódó vitaminok közé tartozik. Elsődleges feladata a véralvadás szabályozása, egész pontosan a véralvadási faktorok keletkezésében játszott szerepe miatt oly fontos ez a vitamin. Ha szervezetünk nem tartalmaz elegendő mennyiségű K-vitamint, a vér alvadása sokkal tovább tart, és vérszegénység is felléphet.
A K-vitamin a véralvadás gyorsításával közvetett módon védelmet nyújt a fertőzések ellen is. Segíti a kalcium és a kálium felszívódását, ezáltal hozzájárul a csontok szilárdságának megőrzéséhez is.
Két változata fordul elő. A K1-vitamint (filokinon) zöld növényekben találjuk, míg a K2-vitamint (menakinon homológ) testünk is elő tudja állítani bélbaktériumaink révén.
A K-vitamin forrásai
Elsősorban a zöld levelű növényekben fordul elő, legfontosabb forrásai tehát: brokkoli, paraj, fejes saláta, káposzta, spenót, bimbós kell; továbbá megtalálható a tejtermékekben, a májban, és a mézben, illetve a méhpempőben is.
A belső K-vitamin termelést segítik a bélbarát baktériumokban gazdag élelmiszerek: joghurtok, kefir.
Bár a K-vitamin zsírban oldódik, szervezetünk nem képes hosszú ideig tárolni. Szerencsére a felsorolt élelmiszerek segítségével könnyedén fedezhető az ajánlott napi 50-65 µg, amit 100g káposzta vagy spenót, valamint 250g máj tartalmaz. Testépítők és más sportolók esetében ez a mennyiség természetesen nyugodtan lehet nagyobb.
Újszülöttek esetében különösen fontos a K-vitamin pótlás, mert ebben a korban a bélflóra még nem képes a vitamint előállítani, az anyatej pedig nem is tartalmazza.
Hatása más vitaminokkal együtt fogyasztva
C-vitaminnal kombinálva szinergikus (egymást erősítő) hatást érünk el, míg az E-vitamint érdemes egy másik időpontban bevinni, az enyhe véralvadásgátló hatása miatt. Így elkerülhető az ellentétes hatás. Az A-vitamin nagy mennyiségben ronthatja a K-vitamin felszívódását.
Mellékhatások?
A K-vitamin toxikus dózisát gyakorlatilag lehetetlen meghaladni, hacsak valaki nem direkt erre játszik. Mindenesetre a terhesség utolsó heteiben nem ajánlott már a kiegészítők fogyasztása.
A K-vitamin bevitelre ügyeljünk akkor is, ha véralvadásgátlót, vagy véralvadást segítő gyógyszereket szedünk, mert ez esetben a gyógyszer hatása módosulhat.