Étrendek

Étrend lassú szénhidrátokkal – fogyni vágyók részére

A zsírvesztést segítő étrendet legjobb, ha viszonylag magas fehérjebevitelre és alacsony glikémiás indexű, összetett szénhidrátokra alapozunk. Kivétel ez alól a ketogén diéta, ahol a szénhidrátot lenullázzuk, és helyette a fehérjéhez képest 1,5 arányú zsírt viszünk be.

Mennyi szénhidrát és fehérje legyen?

A diéta alatt követett étrendet minden esetben a testtömegünkhöz kell igazítani. A fehérje mennyiségét a súlyzós edzést nem végzőknek is érdemes minél magasabban tartani, mert így elejét vehetjük – vagy legalábbis mérsékelhetjük- az izomból való fogyásnak. Ugye, ismerős, amikor valaki boldogan újságolja, hogy az épp divatos diétától már x kilót leadott, de valahogy mégsem néz ki jól? Nos, ennek a leadott súlynak a döntő hányada mindig izom, ami szerkezetéből adódóan nehezebb a zsírnál.

Aki tehát szeretné izomzatát, és ezzel együtt teste feszességét, formásságát is láttatni, fogyasszon legalább napi 2g/testsúlykilogramm állati fehérjét, és mellé 1-3g alacsony glikémiás indexű szénhidrátot. Míg a fehérje mennyisége állandó, a szénhidráttal kísérletezni kell. Ha heti 1 kilogrammnál többet fogyunk, emeljük meg a szénhidrátbevitelt, mert izmaink látják kárát. Ha 7 nap alatt kevesebb, mint fél kiló megy le, csökkentsük a szénhidrátot addig, amíg a fogyás mértéke be nem áll 0,5-1kg közé.

Alacsony glikémiás indexű szénhidrátok

A glikémiás index azt jelenti, hogy az élelmiszer szénhidráttartalma mennyi idő alatt szívódik fel, és kerül a véráramba. Ez a mutató még önmagában kevés, hiszen ismernünk kell az ételben lévő szénhidrát típusát is. Jó példa erre a gyümölcsök vagy a tej relatíve alacsony glikémiás indexe, ami – tekintve, hogy ezekben egyszerű cukor található – csalóka lehet.

Válasszunk tehát komplex és alacsony glikémiás indexű szénhidrátokat, melyek közül a legismertebbek: vadrizs, jázmin rizs, basmati rizs, bab, lencse, zabpehely, valamint a szinte korlátlan mennyiségben fogyasztható zöldségek.

Az étkezések fehérje része

A növényekben található fehérje nem teljes értékű, ezért az egyszerűség kedvéért ne számoljuk bele étrendünkbe. Igyekezzünk minél kevésbé zsíros fehérjeforrásokat találni. Diéta étrend nehezen képzelhető el csirkemell nélkül, de ha már unjuk, változatosabbá tehetjük a diétát hallal, tojásfehérjével vagy sovány, és főleg cukormentes tejtermékekkel. A fehérjét arányosan osszuk el, a nap folyamán legalább 5 felé.

Mi a helyzet a zsírral

A már említett ketogén diétát leszámítva a telített zsírok nem barátaink. A szénhidrát mennyiségét viszont 1-2 étkezésben kiválthatjuk telítetlen (tehát „jó”) zsírokkal, a lehető legkisebb vércukorszint-emelkedés érdekében. Vigyázat, 1g zsír 9 kalóriát jelent a szénhidrát 4 kalóriájához képest, tehát zsírból nagyjából feleannyi is elég lesz.

Diéta alatt fogyasztható, egészséges zsírok: lenmagolaj, kókuszzsír, tökmagolaj, Omega-3 zsírsavat tartalmazó halak.

Mintaétrend 70 kilós nőknek

1. étkezés: 8 tojásfehérje+1 sárgája, 50g zabpehely

2. étkezés: 100g hal, 40g basmati rizs

3. étkezés: 50g csirkemell, 30g g bab

4. étkezés: 100g csirkemell, 30g lencse

5. étkezés: 40g tejsavófehérje, 50g zabpehely, 20g glutamin (edzés után)

6. étkezés: 100g csirkemell, 100g zöldség, 10g lenmagolaj

Mintaétrend 100 kilós férfiaknak

1. étkezés: 12 tojásfehérje, 50g zabpehely

2. étkezés: 200g csirkemell, 50g basmati rizs

3. étkezés: 200g csirkemell, 50g g bab

4. étkezés: 200g csirkemell, 50g lencse

5. étkezés: 40g tejsavófehérje, 50g zabpehely, 20g glutamin (edzés után)

6. étkezés: 200g csirkemell, 100g zöldség, 10g lenmagolaj

Amit mindenképpen kerülni kell

Diéta alatt kerüljük az egyszerű szénhidrátokat (minden, ami cukrozott, finomított lisztből készült élelmiszerek, gyümölcsök, édességek), a telített zsírokat (minden állati eredetű zsírt), a transzzsírsavakat tartalmazó élelmiszereket. Ha vendégségben, étteremben nem vagyunk biztosak az étel eredetében, inkább hagyjuk a tányérunkon. Érdemes munkába, iskolába magunkkal vinni a napi adagot, mert így kisebb a valószínűsége annak, hogy elcsábulunk, és félrekajálunk.

Diétás étrend edzés nélkül?

Megfelelő gyakoriságú és intenzitású sporttevékenység végzése nélkül csak mérsékelt sikereket fogunk elérni. A súlyzós edzés segít megőrizni izomtömegünket, és közvetve jótékony hatással van az anyagcsere sebességére. De ez még mindig kevés, ha nem végzünk aerob edzést.

Aerob mozgásformának minősül minden olyan tevékenység, ami lábmunkára épül, de alacsony intenzitású, és viszonylag hosszú ideig tart. Legjobb a gyaloglás vagy a kerékpározás. Igyekezzünk az izommunkát csökkenteni, mert zsírt csak akkor fogunk égetni, ha szervezetünk nem a számára sokkal kényelmesebben hozzáférhető izmainkban tárolt glikogént használja fel energiaként. Végezzünk heti 3 súlyzós és 3 aerob edzést.

Ha pontosan szeretnéd tudni, hogy az egyes ételek mennyi fehérjét, szénhidrátot és zsírt tartalmaznak, segítségedre lesznek kalóriatáblázataink:

 

Húsok és húskészítmények tápanyag- és kalóriatartalma

Halak tápanyag- és kalóriatartalma

Zsiradékok, olajos magvak tápanyag- és kalóriatartalma

Tejtermékek és tojás tápanyag- és kalóriatartalma

Gabonafélék tápanyag- és kalóriatartalma

Hüvelyesek tápanyag- és kalóriatartalma

Zöldségek tápanyag- és kalóriatartalma

Gyümölcsök tápanyag- és kalóriatartalma

Alkoholmentes italok tápanyag- és kalóriatartalma

Szerző

Még szintén kedvelheted...

1 hozzászólás

  1. Tóth Gábor says:

    Remek írás!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük