Egyél steaket, és nőj nagyra!
A marhahús a legjobb minőségű fehérjeforrásaink egyike. Sőt, izomépítés terén a legjobb, és ha az edzés utáni pillanatokat nem számítjuk, lenyomja a tejsavót is (a biológiai érték nem minden). Ha tömeget növelsz, és épp akad is a kezed ügyében pár kiló marhahús, merj nagyot álmodni. Készíts steaket, és tápláld izmaidat a legjobb építőköveivel.
A steak jellemzően az az étel, melynek bonyolultnak vélt elkészítésétől sokan ódzkodnak, és csak drága éttermekben merik rendelni – sokkal drágábban, mintha odahaza készülne. Persze a minőséget meg kell fizetni, de butaság azt hinni, hogy mi magunk nem tudjuk ugyanolyan, vagy legalábbis hasonló zamatosan elkészíteni.
Tartalomjegyzék - erről szól a cikk
Milyen húsból süssük?
Bár ma már találkozhatunk pulykából, tonhalból, vagy akár sertéshúsból készült változatokkal, az eredeti steak csakis marhából készülhet. Legalkalmasabb a bélszín, hátszín, és az úgynevezett T-bone steak (a húst egy T-betűre emlékeztető csont szeli ketté). Utóbbit szinte lehetetlen idehaza beszerezni, ráadásul a hús szeletelési szokásai sem kedveznek a steakre vágyóknak, ezért érdemes előre jelezni ilyetén szándékunknak, és akkor a hentes kívánságunkhoz igazodva fogja vágni a marhát.
További nehezítést jelent, hogy a hazai marhahús sokszor nem alkalmas steak sütésre. Erre legalkalmasabb a gyorsan növő húsmarha lenne, gyenge, porhanyós szövettel. Bezzeg Angliában…
Pácolás
No de, ha mégis sikerült megfelelő alapanyagot találnunk, először töröljük és hártyázzuk le a húst, majd néhány napra helyezzük páclébe. A pácolást hűtőben végezzük, a húsra öntsünk annyi olajat, hogy teljesen ellepje, melyet ízesíthetünk ízlés szerint kedvenc fűszereinkkel.
Sütés
4-5 nap után a húst már tökéletesen átjárták a finom ízek, és kezdhetjük a steak sütését. Csepegtessük le róla az olajat, a sütőt melegítsük 250 fokra, majd egy serpenyőben, kevés olajon süssük meg egyenletesen a hús minden oldalát. Törekedjünk arra, hogy kéreg képződjön a húson, mely megakadályozza, hogy a zamatos nedvek eltávozzanak. Ha ez sikerült, tegyük a húst tepsibe vagy grillrácsra, és még 3-4 percig süssük sütőben.
Átmenet nem igazán létezik. Egy 3 perces steak általában még bőven angolos (rare), vagyis véres marad, de 5-6 perc alatt már teljesen átsül.
A gombás-hagymás steak receptje
Hozzávalók
- 2 szelet vastag hátszín
- 1 lila vagy vöröshagyma
- 1 bögre szeletelt vagy apróra vágott gomba
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 tk magos vagy dijoni mustár
- 2 tk Worcestershire szósz
- 1-2 deci vörösbor
Elkészítése
Felszeleteljük a gombát és a hagymát. A pácolás után hűtőből kivett, majd felengedett húst megtöröljük, besózzuk, majd a fent említett módon, forró olajban kisütjük. Ha ezzel megvagyunk, a húst egy kicsit lefedjük és pihentetjük. Ezalatt a serpenyőben megpuhítjuk a hagymát és a gombát, és belepréseljük a fokhagymát, és mindezt egy percig kevergetjük.
Adjuk hozzá a Worcestershire szószt, a mustárt és az állni hagyott húsból időközben kifolyt húslét, öntsük fel borral, és hevítsük, amíg a bor felszívódik a gombába. Végül a mártást ráöntjük a húsra, ízlés szerinte sózzuk-borsozzuk.
Hogy teljes legyen az étkezés, némi szénhidrátot is tegyél mellé. A steakhez leginkább a pirított burgonya illik, de egy testépítőn senki nem kéri számon, ha a jól bevált barnarizst tartja legmegfelelőbb köretnek.
Anabolikus folyamatokat kívánunk!
Mit eszik az uralkodó Mr. Olympia?