Reflux tünetei és a reflux folyamata
Egészségügy Táplálkozás

A reflux tünetei – ilyenkor kerülj bizonyos ételeket és italokat!

A reflux tünetei alapján egy emésztőrendszeri megbetegedés. Lényege: a gyomor savas tartalma nyelőcső felé visszaáramlik. Bár a folyamat egészséges embereknél is jelentkezhet, a szervezet védekező mechanizmusai jól kordában tartják, és nem alakul ki betegség.

Hogyan alakul ki a reflux?

Amikor lenyelünk egy falat ételt, annak gyomor felé való továbbhaladását egy záróizom szabályozza. Ez nem más, mint a gyomorszáj, ami alapesetben zárva van – kivéve reflux esetén. Ilyenkor ugyanis ez az izomgyűrű nem működik megfelelően, és utat enged a visszaáramló savas gyomortartalomnak.

Reflux tünetei és kezelése

Ez a savas anyag károsítja a nyelőcsövet, és így a folyamat öngerjesztővé válik: minél inkább károsodik a nyelőcső, annál kevésbé tudja védőfunkcióját kifejteni.

Reflux kialakulására hajlamosít a nyelőcső záróizmának gyengesége, de közrejátszhat benne az egészségtelen életmód, vagy más betegségek is. Ha refluxgyanús tüneteket tapasztalsz, azonnal hagyj fel a következő élelmiszerek, italok fogyasztásával:

  • telített zsírok
  • koffeintartalmú italok
  • csokoládé
  • erősen fűszeres ételek
  • savanyú ételek
  • citrusfélék
  • paradicsom
  • alkohol

A reflux kialakulását elősegítheti még a rekeszsérv, és minden, ami a hasűri nyomást fokozza – köhögés, tüsszentés, terhesség (a megnagyobbodott méh miatt), elhízás vagy akár a teli húgyhólyag is. Csecsemőknél, míg nem fejlődnek ki rendesen a nyelőcső és gyomorszáj izmai, rendszeresen tapasztalható bukás és hányás.

Reflux tünetei és a reflux folyamata
A reflux folyamata

A betegség hazánk lakosságának mintegy felét érinti, de ebből töredék az, aki orvoshoz is fordul panaszaival. Pedig nem érdemes félvállról venni a dolgot, mert súlyos szövődmények alakulhatnak ki. Például: nyelőcsőgyulladás, heges nyelőcsőszűkület, nyelőcsődaganat, tüdőgyulladás, arcüreggyulladás, asztma.

A reflux tünetei

Ha gyakran tapasztalsz gyomorégést, sanszos, hogy refluxod van. A gyomorégés a szegycsont mögött, a gyomorszájtól egészen a torokig jelentkezhet.

Intő jel lehet még a savas felböfögés, továbbá a nehezített és a fájdalmas nyelés is.

Kezelése

Ha a diagnózis is igazolja a reflux meglétét, a korábban felsorolt ételeket mindenképp iktasd ki étrendedből. Ha a betegség nem áll fenn hosszú ideje, a helyes táplálkozás elegendő lehet.

Súlyosabb esetben muszáj gyógyszeres kezelésnek alávetned magad. Általában hisztamin2-receptor-antagonistákat (H2-RA-kat) vagy protonpumpa-gátlókat fog felírni az orvos. Léteznek olyan készítmények is, amelyek a nyelőcső tágítását vagy mechanikus védelmét segítik.

Ha a gyógyszerek nem váltják be a hozzájuk fűzött reményeket, műtéti kezeléssel lehet véget vetni a panaszoknak. A beavatkozás – bár járhat mellékhatásokkal- az esetek 90 százalékában eredményes, és évtizedekig biztosítja, hogy a reflux tünetei ne keserítsék életünket.

A fogkő kialakulásának oka, és kezelése

E-számok: kell-e tőlük tartanunk?

Kalóriatáblázatok

Szerző

Még szintén kedvelheted...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük