A vegetáriánus étrendet követők tömegnövelés és diéta során is hátrányosabb helyzetből indulnak, mint a húst is fogyasztó többség. Az ember alapvetően mindenevő – erről tanúskodnak gumós zápfogaink is – ezért emésztőrendszere egyaránt igényli a növényi és az állati eredetű táplálék bevitelét.
Az állati terméket egyáltalán, vagy csak részben nem fogyasztók legszélsőségesebb esetei a vegán étrendet folytatók. Náluk kizárólag növényi eredetű étel kerülhet a tányérba. Átmeneti csoportot képeznek a lakto- vagy lakto-ovo vegetáriánusok, akik a növényi részek mellé tejtermékeket, vagy tejtermékeket és tojást is fogyasztanak. Ők a szerencsésebbek.
A vegetáriánus étrend legnagyobb hátránya
Aki teljes mértékben vagy legalább részben kizárja étrendjéből az állati eredetű élelmiszereket, nehezebben tudja biztosítani az izomtömeg megőrzéséhez és ebből kifolyólag a testösszetétel javításához elengedhetetlenül fontos napi fehérjebevitelt.
Ne feledjük, hogy a növényi eredetű fehérjék egyike sem teljes értékű. Vagy nincs meg benne az összes esszenciális aminosav (ez a többség), vagy ha meg is vannak, nem megfelelő arányban (ilyen például a szója). Természetesen az egyes növényi források kombinálásával össze lehet kukázni a teljes értékű fehérjét is, de ez egyrészt hatalmas kutatómunkával jár, másrészt a járulékos szénhidráttartalom a hátunk közepére sem hiányzik ilyenkor.
Ha vegán vagy, sajnos nincs is más járható út, mint hogy a fehérjebeviteledet szójára alapozod, és igyekszel olyan növényi forrásokat kombinálni, melyek össz-szénhidráttartalma nem haladja meg a napi ajánlott bevitelt. Azért gondolkozz el azon, hogy a tejsavófehérje fogyasztás is szembemegy-e az elveiddel, mert napi 1-2 turmix sokat segíthet.
Tejtermékeket és/vagy tojást is fogyasztó vegetáriánusként különösebben nem kell aggódnod. A hús hiánya miatt talán egy kicsit monotonabb lesz az étrended, de az esszenciális fehérjéket simán be tudod vinni ezekből is.
Milyen fehérjeforrásokat illeszthet be diétájába egy lakto-ovo vegetáriánus?
- Tojás
- Tejsavófehérje
- Sovány túró
- Sovány (ketogén diétában akár zsíros is) sajtok
- Cottage cheese
- Natúr joghurt
Az egész tojás körülbelül 5,5 g fehérjét és 3,5 g zsírt tartalmaz, így számold bele a napi tápanyagbevételedbe. A túró és a cottage cheese esetében ügyelj azok szénhidráttartalmára, míg a sajtok csomagolásán a fehérjetartalom mellett azt is nézd meg, hogy mennyi zsír van bennük. A 0 százalékos joghurt becsapós lehet, mert sanszos, hogy a zsír helyett tartalmazni fog pár gramm cukrot – itt is olvasd el, hogy mi van a csomagolásra írva. A tejet diétában mellőzd, mert nem optimális a tápanyagösszetétele: arányaiban kevés a fehérje, viszont túl magas a cukortartalma.
Melyik diéta legyen?
A csodamódszerekben nem hiszünk, ezért itt is a két jól bevált, végletekig leegyszerűsített diétatípus lesz a nyerő.
Alacsony szénhidráttartalmú étrend: ebben az esetben a napi fehérjebevitel legyen meg minimum 2-2,5 gramm/testsúlykilogramm, a szénhidrátot pedig a jelenlegi beviteli mennyiségről indítsd lefele. Csökkentsd minden héten napi 50 grammal, és figyeld, hogy reagál a tested. Ha 1 kilónál többet fogysz, emeld meg egy kicsit, vagy fogyassz kalóriaértékben ugyanennyi esszenciális zsírsavat (pl. lenmagolajat). Tehát magyarul: 1g szénhidrát 4 kalória, 1g zsír 9 kalória. Ebből már könnyen ki tudod számolni a szükséges mennyiséget.
A zsírbevitelt soha ne vidd le nullára, sőt, inkább a szénhidrátot igyekezz minimálisra szorítani, és elsősorban reggel, illetve a súlyzós edzésed előtt és után fogyaszd el a napi adagot.
Ketogén diéta: ez is egy nagyon jó módszer, a fehérjebevitel itt is 2-2,5 g/tskg körül mozogjon, miközben a szénhidrátot a hét 5-6 napján lenullázod (30 g alatt tartod), és tartasz utána egy vagy két feltöltő napot, ahol az egekbe emeled. A szénhidrátmentes napokon a zsírbevitelt drasztikusan emeld meg. A ketogén diétáról bővebben itt olvashatsz.
Oldd meg a fehérjét, és minden rendben lesz
A vegetáriánus étrend problémája a fehérjebevitel nehézsége körül forog. Böngészd át a kalóriatáblázatokat, és első feladatként válaszd ki azokat az élelmiszereket, melyek teljes értékű fehérjét tartalmaznak, és állítsd össze belőlük a napi beviteledet. Ha ez megvan, a több már gyerekjáték lesz.
Melyik a legolcsóbb/legjobb fehérjeforrásunk?
Tömegnövelés és szálkásítás egyszerre?